T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü Gümüşhane Şehit Ebe Kevser Ceylan Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü Gümüşhane Şehit Ebe Kevser Ceylan Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

Güncelleme Tarihi: 25/03/2019

Diş hekimi korkusu yaşayan çocuk ve engelli hastaların diş tedavilerini diş hekimi koltuğunda gerçekleştirmek zaman zaman mümkün olamayabiliyor. Bu durumda herhangi bir stres yaşamadan genel anestezi ile tüm diş tedavileri tek seferde gerçekleştirilebiliyor.

Genel anestezi sayesinde çürük dişlerin tedavisinden diğer tüm koruyucu uygulamalara kadar her işlem tek bir seansta yapılabiliyor. Böylelikle tedavi sürecinde hastaların yıpranması engellenmiş oluyor. Özellikle küçük yaştaki çocukların diş tedavileri esnasında yapacakları olası ani hareketlerle oluşabilecek yaralanma riskleri ortadan kalkmış oluyor. Diş hekimi korkusu yaşayan hastalarda, bulantı veya öğürme refleksi fazla olan kişilerde bu tür cerrahi işlemler rahatlıkla uygulanabilir. 

Genel anestezi altında diş tedavisi uygulanan ve uyanan çocukta herhangi bir ağrı yaşanmaz. Çocuğun uyanmasını takiben bir-iki saat gözlem altında tutulduktan sonra aynı gün içinde taburcu edilebilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen diş tedavileri sonrasında önemli olan; kontrol randevularının aksatılmaması, beslenme ve ağız hijyeniyle ilgili diş hekiminin verdiği önerilere uyulmasıdır. Genel anestezi ile diş tedavilerinin bireye hiçbir olumsuz etkisi yoktur. 

Genel Anestezi İle Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır? 

- Bulantı refleksi olanlara, 


- Dental fobisi olanlara, 

- Hem fiziksel hem de zihinsel engelli çocuklara, 

- Restoratif ya da cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulan fakat akut enfeksiyon veya alerjik sebeplerden ötürü lokal anestezi uygulanamayan çocuklara, 

- Biberon çürüğü ve yaygın çürükleri olan küçük yaştaki çocuklara, 

- Genel anestezi gerektiren gömülü diş, kist gibi cerrahi girişime ihtiyacı olan hastalara, 

- Mental veya fiziksel engeli bulunan çocukların diş tedavileri yalnızca genel anestezi altında yapılabilmektedir. 


Genel anestezi altında gerçekleştirilen diş tedavileri hakkında daha detaylı bilgi almak için Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.